Wyższe kary nie powstrzymają oszustów
Powrót sankcji w VAT może dotknąć uczciwych podatników. Mogą oni obawiać się nałożenia przez fiskusa dodatkowych kwot, gdy staną się ofiarą oszustwa, a organ uzna, że nie wykazali należytej staranności w sprawdzeniu kontrahenta.
W ramach działań zmierzających do zmniejszenia skali oszustw VAT, ustawodawca zdecydował o powrocie sankcji w podatku od towarów i usług. Tym samym, od 2017 r. organy mogą ukarać podatników sankcjami w wysokości 30 proc. (opcjonalnie 20 proc.) lub nawet... 100 proc. kwoty nieprawidłowo wykazanego podatku. Po części jest to powrót do przepisów, które obowiązywały do końca listopada 2008 r., choć pojawiły się także zupełnie nowe regulacje w tym zakresie.
Co się zmieniło i czy uczciwi podatnicy mogą spać spokojnie?
Obecne regulacje
Obecne przepisy zakładają, że w przypadku, gdy organ podatkowy stwierdzi zaniżenie zobowiązania podatkowego w VAT lub zawyżenie kwoty zwrotu VAT, to nałoży podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30 proc. kwoty zaniżenia/zawyżenia. Dodatkowe zobowiązanie podatkowe w takiej samej wysokości zostanie ustalone także w sytuacji, gdy podatnik nie złoży deklaracji podatkowej oraz nie wpłaci kwoty zobowiązania podatkowego (art. 112b ustawy o VAT).
Ustawodawca przewidział jednak preferencje dla podatników, którzy po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta